Keşfet Video İzlemeye Bayılıyoruz!

Video İzlemeye Bayılıyoruz!

[/vc_row]

Bilişim Öğretmeni ve Yazar “Yeşim ÖZEN AÇIL” tarafından hazırlanmıştır.

Video izlemeyi sen de sever misin? Artık en sevilen aktivitelerden biri olduğunu söylemek yanlış olmaz. Doğrusu biz çocuklar internette video izlemeye bayılıyoruz. Peki bunun tehlike oluşturabilecek yanlarının farkında mıyız? Küçük bir sır vermek gerekirse, internette video izlemek sandığımız kadar masum olmayabilir.

Video izlerken zamanımızın nasıl geçtiğini çoğu zaman anlamayız. Bu da uzun süre ekrana bakmamıza sebep olur. Bu durum hem sağlığımızı hem de psikolojimizi olumsuz yönde etkileyebilir. Haydi hep birlikte video izlerken hangi noktalara dikkat etmemiz gerektiğini sıralayalım:

1. Video izleme süremizi planlayalım:

Çünkü çok fazla video izlemenin sağlığımıza büyük zararı vardır. Gözlerimiz bozulabilir ve duruş bozukluklarıyla karşılaşabiliriz. Bu yüzden video izleme sürelerimizi planlamalıyız. Aslına bakarsan, ekrana bakma süremizi planlamalıyız. Videoyu; tabletten, bilgisayardan, telefondan ya da televizyondan izliyor olabiliriz. Her hâlükârda bir ekrana bakmamız gerekir. İşte bu ekranlara bakmak da sağlığımızı olumsuz yönde etkiliyor. Bu yüzden ilkokul ve ortaokul çağındaki biz çocukların günde en fazla 1 saat dijital ekranlara bakması gerekiyor.

2. Video içerikleri konusunda seçici olalım:

Bilirsin, internete herkes video yükleyebiliyor. Kimileri; küfür, kötü söz veya uygun olmayan davranışlar içerebiliyor. Bu noktada “Bu video içeriği bana uygun değil. O yüzden bu videoyu kapatıyor ve başka bir videoya geçiyorum” diyebilecek farkındalıkta ve bilinçte olmalıyız. Bunu yapabiliriz, değil mi?

3. Zamanımızı faydalı videolara ayıralım:

Sağlığımız için zaten kısıtlı bir video izleme süremiz var. O sürede de faydalı videolar izlemeliyiz.

Mesela; bazı icatların nasıl yapıldığı, ünlü tabloların sırları, ders videoları ya da belgesel videoları izleyebiliriz.Su altındaki yaşam, Mona Lisa tablosunun nasıl yapıldığı ya da ilk uçağın nasıl icat edildiği hem çok ilgi çekici hem de bizim için çok faydalı konulardır.

4. İzlemek istediğimiz videoları önce ebeveynlerimizin onayına sunalım:

Bu zannettiğimizden çok ama çok daha önemli bir nokta. Çünkü videoların içeriği bazen bize zararsızmış gibi gözükse de, ebeveynlerimiz fark etmediğimiz tehlikeleri görebilir ve bizi bu içeriklerden koruyabilir. Bu yüzden anne ve babamızın izlemediği ve bize izlememiz konusundan onay vermediği hiçbir videoyu izlemeyelim.

5. Her zaman videoları sesi açık izleyelim:

Videolar zaman zaman reklam alabilir ya da bazen ebeveynlerimizin gözünden kaçmış uygun olmayan söylemler barındırabilir. Bu yüzden videolarımızı sesi açık ve herkes tarafından duyulabilecek şekilde izleyelim.

6. Otomatik oynat seçeneğinin önerdiği videolara dikkat edelim:

Çünkü bu videolar her zaman bizim için en uygun videolardan oluşmaz. Genelde en çok izlenen videolar, bizim de izlememiz için öneri olarak karşımıza gelebilir. Ama biz video izleme konusunda seçici çocuklarız. Eğer içeriği uygun değilse, hemen kapatır ve uygun içeriğe sahip olan yeni bir video seçeriz.

7. İşte sana harika bir öneri:

Tekno Maceralar YouTube kanalı: Video izlemeye bayılan biz çocuklar için harika videolara sahip olan bu YouTube kanalını mutlaka takip etmelisin. Biz çocukların hoşuna gidecek bir sürü bilgi bu YouTube kanalında. Haydi sen de hemen aşağıdaki linke tıkla ve abone ol!